اخبار قشم

به فعالان منطقه آزاد قشم ارز دولتی تعلق می گیرد

امیر سلکی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: همچنین برای کالاهای دسته دوم و سوم در بازار ثانویه از طریق سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) و صرافی ها نسبت به دریافت تامین ارز اقدام می شود.
وی افزود: از ابتدای سال ۱۳۹۷ ثبت سفارش به عنوان قانون تجارت کشور در عرصه بین الملل اجرایی شد که جهت اجرایی شدن در منطقه آزاد قشم و دیگر مناطق آزاد کشور مشکلات متعددی وجود داشت.
طبق قانون ثبت سفارش کالا بازرگانان قبل از واردات باید در یک سامانه کالای خود را به ثبت برسانند و مجوز های لازم را اخذ و مسیر تامین ارز آن را مشخص کنند و قرنطینه بهداشتی و دیگر مسائل مربوط به کالا نیز تعیین وضعیت شود.

** شماره مجوز فعالیت اقتصادی جایگزین کارت بازرگانی
مدیر بازرگانی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت: قانون ثبت سفارش کالا مغایر با ماده ۱۴ قانون مناطق آزاد بود که طبق آن قوانین سرزمین اصلی در رابطه با مناطق آزاد لازم الاجرا نیست.
وی افزود: همچنین ارز دولتی به مناطق آزاد تعلق نمی گرفت که این خود باعث به وجود آمدن برخی مشکلات شده بود.
سلکی ادامه داد: با توجه به مسائل مذکور، بحث بومی شدن ثبت سفارش در مناطق آزاد در دستور کار قرار گرفت که بر اساس آن شماره مجوز اقتصادی فعالان در منطقه آزاد و از جمله قشم جایگزین کارت بازرگانی شد.
وی تصریح کرد: همچنین با توجه به اینکه در مناطق آزاد به جز کالاهای ممنوعه، هر کالایی امکان ورود دارد، نیازی به شناسه کالا وجود نداشت که با رایزنی های انجام شده ثبت شناسه کالا جهت سفارش کالا نیز در مناطق آزاد حذف شد.
مدیر بازرگانی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم اذعان داشت: این سامانه از روز گذشته (۲۰ مردادماه) فعال شده است و فعالان اقتصادی می توانند با ورود به سامانه نسبت به سفارش کالاهای خود اقدام کنند.
۱۵ هزار فعال اقتصادی در قشم در حال فعالیت هستند. شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هرمز، هنگام و لارک با حدود یکهزار و ۶۲۸ کیلومتر مربع وسعت و ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن