اخبار قشم

ایجاد ۲۰۰ شغل مستقیم گردشگری کشاورزی در قشم

سعید بنی عامریان روز دوشنبه در حاشیه بازدید از طرح مزرعه گردشگری روستای سلخ افزود: این طرح با هدف آموزش بومیان و افزایش جذابیت های گردشگری اجرا شد که با توسعه فعالیت های آن، نرخ بیکاری زنان در این روستا به صفر می رسد.
وی ادامه داد: در طرح توسعه این مزرعه، انجام فعالیت های آبزی پروری، دامپروری و پرورش ماکیان در زمینی به مساحت ۶۰ هکتار پیش بینی شده است.
مدیر طرح جایکا قشم تصریح کرد: طرح مزرعه گردشگری سَلَخ در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ با اعتبار ۸۰۰ میلیون ریال در زمینی به مساحت ۲٫۳ هکتار به عنوان یکی از طرح های پایلوت جایکا آغاز شد.
وی افزود: حذف درخت کَهور پاکستانی، کاشت درختان و گیاهان جایگزین مناسب با اقلیم جزیره و توسعه مزرعه در قالب یک مزرعه گردشگری از اهداف اجرایی این طرح است.

**کاشت هفت گونه گیاه در مزرعه سَلَخ
مدیرعامل شرکت تعاونی سپهر سَلَخ نیز در این بازدید گفت: کاکتوس علوفه ای ( Opuntia ficus-indica)، آلوئه ورا و چای ترش سه گونه گیاه متناسب با اقلیم جزیره شناخته شده اند که در مزرعه کشت شدند و که بازدهی آن بالا بود.
زینت دریایی افزود: اپونتیا فیکوس اندیکا از خانواده کاکتوس هاست که برای مصارف دامی کشت می شود و چای ترش نیز مورد مصرف دارویی به صورت دمنوش و شربت دارد.
وی ادامه داد: گیاه آلوئه ورا هم به عنوان ماده اولیه در تهیه ژل برای خوراک انسانی و مصارف آرایشی- بهداشتی استفاده می شود.
مدیرعامل شرکت تعاونی سپهر سَلَخ اظهار داشت: همچنین ۲ گونه درخت بومی آفریقا به نام مورینگا (Moringa) و پائولونیا (Paulownia) در این مزرعه کشت شد که چوب آن کاربردهای مختلف دارد.
وی افزود: کاشت درختان بومی جزیره مانند گونه های محلی کَهور و کُنار نیز با رشد مناسبی همراه بوده است.
دریایی تصریح کرد: درخت کَهور پاکستانی یکی از مهاجم ترین درختان دنیاست که با رقابت در جذب آب سایر درختان و گیاهان را نابود می کند و این رو در این طرح، سعی شده شیوه های حذف این درخت آزموده و درختان مناسبی برای جایگزینی انتخاب شود.
در گردشگری کشاورزی (اَگریتوریسم)، گردشگران در مدت حضور خود در روستا با خانوارهای روستایی و کشاورزان زندگی کرده و در مورد فعالیت های کشاورزی و زندگی در کشتزارها ومناطق کشاورزی خاص مطالبی را فراگرفته و در فعالیت های سنتی کشاورزی مشارکت می کنند.
در راستای دستیابی به ﻃﺮح ﺟﺎﻣﻊ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﭘﺎﻳﺪار و ﻣﺮدم ﻣﺤﻮر در ﺟﺰﻳﺮه ﻗﺸﻢ، ۱۰ طرح آزمایشی روستایی با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ هزار دلار توسط جایکا از سال ۱۳۹۴ در این منطقه آغاز شد. مراحل فعالیت جایکا جهت آموزش مردمان محلی در پاییز سال جاری به پایان رسید.
موسسه جایکا فعالیت های خود را در کشورهای کمتر توسعه یافته و در حال توسعه پیگیری می کند و از حدود ۴۰ سال پیش تاکنون طرح های مشترک خود را در ایران آغاز کرده است.
شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارک حدود یکهزار و ۶۲۸ کیلومتر مربع وسعت و ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن